• Dla kandydatów

•                                                                                            Zarządzenie Dyrektora

PSM I stopnia w Łosicach

nr 6A/2021 z  dnia 31.08.2021r.

rekrutacji kandydatów

do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Łosicach

Regulamin został opracowany na podstawie rozporządzenia MKiDN z dnia 09 kwietnia 2019r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i placówek artystycznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych.
          (Dz.U. poz. 686 z 2019r. z późn. zmianami)

1. Warunkiem ubiegania się kandydata o przyjęcie do klasy pierwszej:
            - cyklu sześcioletniego, jest ukończenie 7 lat w danym roku kalendarzowym i nieprzekroczenie 10 lat. Na wniosek rodziców naukę może rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat, jeżeli posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno – pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno – pedagogiczną zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno – pedagogicznych,
            - cyklu czteroletniego, jest ukończenie 8 lat w danym roku kalendarzowym i nieprzekroczenie 16 lat.

2. Szkoła prowadzi poradnictwo dla kandydatów obejmujące w szczególności:
            - informacje o zasadach przyjęć, warunkach nauki, programie kształcenia,
            - oraz jednorazowo organizuje dzień otwarty szkoły.

3. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do szkoły:
            - składają wniosek (pobrany w sekretariacie lub ze strony internetowej szkoły) – w terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły,
            - szkoła, w zależności od kierunku kształcenia, może zażądać dodatkowo przedłożenia przez kandydata świadectwa zdrowia

4. Kwalifikacja kandydatów do szkoły odbywa się na podstawie badania przydatności, w okresie od dnia 1 marca do 30 czerwca. Termin badania ustala dyrektor szkoły.

5. Do przeprowadzenia badania przydatności, dyrektor szkoły powołuje komisję rekrutacyjno – kwalifikacyjną i wyznacza jej przewodniczącego. Zespoły kwalifikacyjne składają się, co najmniej z 3 osób.

6. Badanie przydatności kandydatów polega na sprawdzeniu uzdolnień muzycznych, warunków psychofizycznych i predyspozycji do nauki gry na określonym instrumencie.

7. Z przebiegu badania przydatności komisja sporządza protokół, zawierający listę kandydatów zakwalifikowanych do nauki w szkole i listę kandydatów niezakwalifikowanych. Protokół przechowywany jest w szkole przez okres pełnego cyklu kształcenia.

8. Podstawą zakwalifikowania kandydata jest uzyskanie punktacji – od maksymalnej 25 do 14 pkt.

9. Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkoły zostaje opublikowana w terminie 7 dni
            od dnia przeprowadzenia badania przydatności do kształcenia muzycznego.

10. Dyrektor ogłasza listę kandydatów przyjętych do klas pierwszych do dnia 5 sierpnia.

11. W indywidualnych przypadkach kandydat do szkoły może się ubiegać o przyjęcie
            do klasy wyższej niż pierwsza, po zdaniu egzaminu praktycznego z gry na instrumencie i przedmiotów teoretycznych, stosownie do wymagań klasy, do której chce być przyjęty pod warunkiem posiadania przez szkołę możliwości przyjęcia. Na tych samych warunkach dopuszcza się przyjęcie kandydata w ciągu roku szkolnego, lub przejście ucznia z innej szkoły artystycznej tego samego typu i kierunku kształcenia.

12. Egzamin kwalifikacyjny przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły składająca się z nauczycieli szkoły. Komisja sporządza protokół zawierający ocenę predyspozycji i umiejętności kandydata na podstawie, której dyrektor szkoły podejmuje decyzję o przyjęciu kandydata do klasy wyższej, niż pierwsza.

Regulamin wprowadza się do zastosowania dnia 31 sierpnia 2021r.