• Profil szkoły

• PSM I st. im Stanisława Moniuszki w Łosicach jest placówką publiczną prowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (nauka jest bezpłatna). PSM I st. realizuje podstawowy cykl kształcenia w zakresie praktycznej nauki gry na instrumentach (zajęcia indywidualne) oraz przedmiotów ogólnomuzycznych (zajęcia grupowe) w dwóch cyklach nauczania:

• sześcioletnim  - przyjęcia od 5 do 8 roku życia
            • czteroletnim  - przyjęcia od 9 do 14 roku życia

Cykl sześcioletni obowiązuje uczniów klas: akordeonu, fletu, fortepianu, klarnetu, puzonu, saksofonu, skrzypiec, trąbki – w zależności od predyspozycji fizycznych

Plan nauczania w klasach I  - III obejmuje:

• instrument główny - 2 x 30 min. tygodniowo,
            • kształcenie słuchu - 2 x 45 min. tygodniowo,
            • rytmika - 1 x 45 min. tygodniowo.

Plan nauczania w klasach IV  - VI obejmuje:

• instrument główny - 2 x 45 min. tygodniowo,
            • audycje muzyczne - 1 x 45 min. tygodniowo,
            • chór lub zespół instrumentalny - 2 x 45 min. tygodniowo,
            • fortepian dodatkowy - 1 x 30 min. tygodniowo (w klasach V-VI).

Cykl czteroletni obowiązuje uczniów klas: akordeonu, fletu, fortepianu, klarnetu, puzonu, saksofonu skrzypiec, trąbki – w zależności od predyspozycji fizycznych

Plan nauczania w klasie I obejmuje:

• instrument główny - 2 x 45 min. tygodniowo
            • kształcenie słuchu - 2 x 45 min. tygodniowo

Plan nauczania w klasach II  - IV obejmuje:

• instrument główny - 2 x 45 min. tygodniowo,
            • audycje muzyczne - 1 x 45 min. tygodniowo,
            • chór lub zespół instrumentalny - 2 x 45 min. tygodniowo,
            • fortepian dodatkowy - 1 x 30 min. tygodniowo (w klasach III-IV).

Nauczanie każdego przedmiotu realizowane jest według szkolnego zestawu programów nauczania zgodnego z podstawą programową określoną w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
            Wszyscy uczniowie przynajmniej dwa razy w roku występują na audycjach klasowych, a wyróżniający się prezentują umiejętności na koncertach szkolnych, pozaszkolnych, przesłuchaniach i konkursach o różnej randze
            (od miejskiej, do ogólnopolskiej). Na zakończenie każdej klasy uczeń otrzymuje świadectwo promocyjne, a na zakończenie całego cyklu nauczania - świadectwo ukończenia szkoły.

Informacje na temat szkolnictwa muzycznego w Polsce i możliwości kontynuacji nauki są dostępne tutaj.